ballady koledowe
14 moich autorskich ballad kolędowych, w starannej aranżacji na zespół o ciepłym, folkowo-smyczkowym brzmieniu (2 gitary, skrzypce, akordeon, bas, chórki). Nagranie pochodzi z 1990 roku (z Gdańska).


Kompozycje zróżnicowane - kilka nastrojowych melodii, kilka utworów w lżejszych rytmach, wiele utworów z łatwymi refrenami, do wspólnego śpiewania. Teksty - kilka prościutkich piosenek, lecz uwagę zwracają wiersze Nie śmiem, Smutna kolęda, Krakowska kolęda, Modlitwa o powrót. Całość ma charakter wyznania religijnego, choć przemawia również do ludzi wrażliwych, żyjących z dala od Kościoła. Utwory z niej chętnie wykonuje młodzież podczas konkursów i jasełek.

więcej: Co to są "Ballady Kolędowe"?

    1. W krąg rozdzwoniły się dzwony
   2. Hula wiatr
   3. Jezu, Tobie dziś składamy
   4. Dziś z radością wszyscy śpiewajmy
   5. Jezusie, Panie nasz
   6. Nie śmiem
   7. Hosanna i gloryja
   8. Sen z trzema królami
   9. Smutna kolęda
  10. W maleńkiej stajence
  11. Pastorałka z wiatrem
  12. Do Betlejemu
  13. Modlitwa o powrót
  14. Krakowska kolęda


Ta płyta doczekała się wielu edycji wydań dla firm i środowisk. Jedną z wersji była płyta "Aptekarskie Betlejem" (2003), na której oprócz wspomnianych 14 utworów znalazła się też specjalnie skomponowana (na zamówienie Zb. Witalisa) kolęda wołu "Okruch Niepojętego".
  15. Okruch Niepojętego - kolęda wołu

A już zupełnie nietypowa jest ballada kolędowa
  16. W małym żłóbku się narodzi (CD "Oto jestem")
lub w innej wersji: W małym żłóbku się narodził.
Jest to w zasadzie pieśń adwentowa, "wigilijna", na czas tuż przed Bożym Narodzeniem, ale po dodaniu tej jednej litery uzyskujemy czas dokonany i balladę na cały czas kolędowania.