Krakowski poeta i bard - śpiewa łagodne ballady o zachwycie życiem.

Paweł Orkisz - (ur. 1955, pochodzi z Andrychowa w Małopolsce) jest autorem nastrojowych ballad i popularnych piosenek turystycznych (m.in. żeglarskiego hitu "Przechyły"). Od ponad 35 lat śpiewa piosenki autorskie i polskie tłumaczenia - głównie własne - pieśni największych bardów naszych czasów. Najchętniej przy pomocy słów i dźwięków maluje pogodne nastroje, w starannej oprawie muzycznej opowiada o miłości i nadziei.

Jest autorem wszechstronnym. Napisał przepiękne ballady kolędowe i mądre pieśni patriotyczne.
Uznawany za jednego z najlepszych w Polsce wykonawców utworów Cohena, Okudżawy i Wysockiego.
 
Kiedyś redagował popularne w środowisku krakowskim śpiewniki studenckie - stąd jego bardzo szeroki repertuar.
Był związany ze środowiskiem krakowskiej "Beczki", w czasie stanu wojennego koncertował dla środowisk opozycyjnych w całej Polsce.

Nagrody
W latach 1978-84 otrzymał wiele nagród i wyróżnień na festiwalach i przeglądach piosenek, m.in.
- główne nagrody Bazuny, YAPY, Giełdy w Szklarskiej Porębie,
- nagrody na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie i OPPA w Warszawie
- główną nagrodę i nagrodę nowohuckiej "Solidarności" na festiwalu Sacrosong w Krakowie-Mistrzejowicach w 1984 r.
Członek Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR od 1985 r.

Ostatnio znowu otrzymuje nagrody:
- "Honoris Gratia" - zasłużony dla miasta Krakowa (2014)
- medal "Dziękujemy za Wolność" - od Stowarzyszenia "Sieć Solidarności" (2015)
- medal im. ks.J.Popiełuszki - "Zło dobrem zwyciężaj" - od Stowarzyszenia 13 Grudnia (2016)
- Nagroda im. dr. A.Kowalskiego - od środowiska GAP UE Kraków (2017)

Współpracownicy
Występował solowo oraz z zespołami HOBO, PAW oraz PASS.

Współpracował z wieloma znanymi muzykami: Janusz Kotarba, Stefan Błaszczyński, Wojtek Czemplik, Jacek Wolski, Lucjan Wesołowski, Robert Klepacz, Marian Mędrala, Andrzej Nowak, Tomasz Kupiec, Janusz Witko, Andrzej Popiel, Zygmunt Golonka...
Mieszkał przez kilkanaście lat i nagrał wiele płyt z muzykami z Gdańska (Jacek Ronkiewicz, Wiesław Wódkiewicz, Olek Rzepczyński, Artur Jurek, Adam Przybyłowski).
Obecnie najczęściej koncertuje w trio: PO, Jarosław Miszczyk - fortepian, Piotr Bzowski - gitara. Podczas koncertów plenerowych zaprasza niekiedy do współpracy basistę, perkusistę oraz chórki.

W latach 1974-1981 studiował (na Politechnice Krakowskiej, wydz. mechaniczny), mieszkał i pracował w Krakowie, gdzie powstały jego pierwsze piosenki. W 1985 roku przeniósł się do Gdańska, prowadził wieczory balladowe w "Rudym Kocie", przez 4 lata był liderem Kapeli Salonowej "BARON" w sopockim GRAND Hotelu (1989-1993). Koncertował poza granicami kraju (USA, Szwecja, Dania, Niemcy, Rosja), nagrywał w Radio Gdańsk i Radio Kraków. Przez 2 sezony (1987-1989) śpiewał na scenie kameralnej gdańskiego Teatru WYBRZEŻE koncert pieśni Wł. Wysockiego we własnym tłumaczeniu, pt. "Ja i tak zabiorę Cię stąd".

W roku 1994 wrócił do Krakowa, by pracować w Domu Maklerskim Penetrator. Przez 11 lat był redaktorem naczelnym dwóch poważnych pism ekonomicznych ("nasz Rynek Kapitałowy" oraz "Rynek Terminowy"). W tym okresie praktycznie nie koncertował, zaczął jednak nagrywać swoje utwory (głównie w Amadeusz Studio w Sułkowicach).

W roku 2005 wrócił do koncertowania, założył w Krakowie Scenę Ballada, rodzaj klubu balladowego, w którym regularnie występuje, dwa razy w miesiącu. Przez dwa sezony występował w ŚOK przy ul. Mikołajskiej, potem - od maja 2007 do dziś - w Pubie Kuranty (ul. Piłsudskiego 24), gdzie zbudował swoją balladową przystań.
Zainicjował i przez 9 lat (2006-2014) kierował festiwalem "Ballads of Europe" w Niepołomicach.

Wydał 16 płyt CD (w tym cztery albumy podwójne).

Publikacje artystyczne - tutaj (stan na czerwiec 2017)