Krakowski poeta i bard 
Autor niezwykłych ballad, przepięknych pieśni i płyt z muzyką leczącą duszę

Paweł Orkisz - (ur. 1955) to autor nastrojowych ballad i popularnych piosenek turystycznych, m.in. żeglarskiego hitu "Przechyły". Pisze i komponuje. Zaczynał od klubów studenckich Krakowa i nurtu piosenek turystycznych, ale go po prostu muzycznie i artystycznie przerósł. Zbudował własny świat ciepłych i pozytywnych pieśni i wierszy. 
Od ponad 35 lat śpiewa także polskie tłumaczenia - głównie własne - pieśni największych bardów naszych czasów (Okudżawa, Cohen, Wysocki).


Jest autorem wszechstronnym. Choć jego głównym nurtem pozostają pieśni drogi, ballady o miłości i afirmacji życia, śpiewa psalmy, ballady kolędowe, mądre pieśni patriotyczne. 
Ma bardzo szeroki repertuar. I - co ciekawe - śpiewa w kilku językach. Kiedyś redagował popularne w środowisku krakowskim śpiewniki studenckie. Był związany ze środowiskiem krakowskiej "Beczki", w czasie stanu wojennego koncertował dla środowisk opozycyjnych w całej Polsce.

Nagrody
W latach 1978-84 otrzymał wiele nagród i wyróżnień na festiwalach i przeglądach piosenek, m.in.
- główne nagrody Bazuny, YAPY, Giełdy w Szklarskiej Porębie,
- nagrody na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie i OPPA w Warszawie
- główną nagrodę i nagrodę nowohuckiej "Solidarności" na festiwalu Sacrosong w Krakowie-Mistrzejowicach w 1984 r.
Członek Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR od 1985 r.

Ostatnio znowu otrzymuje nagrody:
- "Honoris Gratia" - zasłużony dla miasta Krakowa (2014)
- medal "Dziękujemy za Wolność" - od Stowarzyszenia "Sieć Solidarności" (2015)
- medal im. ks.J.Popiełuszki - "Zło dobrem zwyciężaj" - od Stowarzyszenia 13 Grudnia (2016)
- Nagroda im. dr. A.Kowalskiego - od środowiska GAP UE Kraków (2017)

Współpracownicy
Występował solowo oraz z zespołami HOBO, PAW oraz PASS.

Współpracował z wieloma znanymi muzykami: Janusz Kotarba, Jacek Wolski, Andrzej Lamers, Stefan Błaszczyński, Wojtek Czemplik, Lucjan Wesołowski, Robert Klepacz, Marian Mędrala, Andrzej Nowak, Tomasz Kupiec, Janusz Witko, Andrzej Popiel, Jarosław Miszczyk, Paweł Piątek...
Mieszkał przez kilkanaście lat i nagrał wiele płyt z muzykami z Gdańska (Jacek Ronkiewicz, Wiesław Wódkiewicz, Olek Rzepczyński, Artur Jurek, Adam Przybyłowski).
Obecnie najczęściej koncertuje w trio: PO, Zygmunt Golonka - fortepian, Michał Rapka - bas. Podczas koncertów plenerowych zaprasza niekiedy do współpracy innych instrumentalistów oraz chórki.

W latach 1974-1981 studiował (na Politechnice Krakowskiej, wydz. mechaniczny), mieszkał i pracował w Krakowie, gdzie powstały jego pierwsze piosenki. W 1985 roku przeniósł się do Gdańska, prowadził wieczory balladowe w "Rudym Kocie", przez 4 lata był liderem Kapeli Salonowej "BARON" w sopockim GRAND Hotelu (1989-1993). Koncertował poza granicami kraju (USA, Szwecja, Dania, Niemcy, Rosja), nagrywał w Radio Gdańsk i Radio Kraków. Przez 2 sezony (1987-1989) śpiewał na scenie kameralnej gdańskiego Teatru WYBRZEŻE koncert pieśni Wł. Wysockiego we własnym tłumaczeniu, pt. "Ja i tak zabiorę Cię stąd".

W roku 1994 wrócił do Krakowa, by pracować w Domu Maklerskim Penetrator. Przez 11 lat był redaktorem naczelnym dwóch poważnych pism ekonomicznych ("nasz Rynek Kapitałowy" oraz "Rynek Terminowy"). W tym okresie praktycznie nie koncertował, zaczął jednak nagrywać swoje utwory (głównie w Amadeusz Studio w Sułkowicach).

W roku 2005 wrócił do koncertowania, założył w Krakowie Scenę Ballada, rodzaj klubu balladowego, w którym regularnie występuje, dwa razy w miesiącu. Przez dwa sezony występował w ŚOK przy ul. Mikołajskiej, potem - od maja 2007 do dziś - w Pubie Kuranty (ul. Piłsudskiego 24), gdzie zbudował swoją balladową przystań.
Zainicjował i przez 9 lat (2006-2014) kierował festiwalem "Ballads of Europe" w Niepołomicach. Pochodzi z Andrychowa w Małopolsce.

Wydał 17 płyt CD (w tym cztery albumy podwójne).

Publikacje artystyczne - tutaj (stan na czerwiec 2023)