W sobotę, 19 grudnia zagraliśmy w Krakowie, w klubie Studio, koncert finansowany ze środków Funduszu Przeciwdziałania Covid-19, a organizowany przez Fundację Academica..
Można go ciągle obejrzeć: tutaj kliknij.
6
Wszystko tam było: ogrzewane pomieszczenie klubowe, znakomite nagłośnienie, wypasione światła, ekipa filmowa, a zatem akustycy, oświetleniowcy, filmowcy, fotograf. Około 10 osób plus my.
Wszystko, oprócz widzów.
To znaczy widzowie także byli, ale w domach, przed ekranami komputerów. 
3
Fajnie, że ktoś to wszystko zorganizował, ale przede wszystkim naprawdę super, że ktoś za to zapłacił. A nie mogło to być tanie, skoro na liście płac widniało zapewne ok. 13 osób.
Ale tak właśnie trzeba zadbać o całą tę sferę ludzi kultury. Na braku możliwości zarabiania cierpimy nie tylko my-artyści sceniczni, ale wszyscy wokół nas. Akustycy, oświetleniowcy, organizatorzy imprez, filmowcy i fotografowie, nawet faceci noszący paczki ze sprzętem. Leżymy i kwiczymy...
Chyba, że czasem zdarzy się coś takiego, jak ten koncert.
Niestety rzadko, rzadziutko.
1
Dodam jeszcze tylko, że artystom naprawdę trudniej w tych warunkach się skupić, stworzyć fajną atmosferę koncertu. Jeszcze trudniej skupić się na tekście, skoro tak rzadko wykonujemy nasze utwory. Po prostu czasem zapominamy tekstu... 
Ja mam to szczęście, że towarzyszą mi znakomici muzycy. W ogóle nie dało się zauważyć, że i ich palce nie mają wystarczająco dużo czasu, ani okazji do treningu w żywym kontakcie z widzami.
4
piano: Zygmunt Golonka
7
kontrabas: Michał Rapka

Na koniec najsmutniejsze: ilość widzów, zmienna przez cały czas trwania koncertu, ale ponoć średnio oglądało nas ok. 60 osób. 
Nie wiem, czy to mało, malutko, czy skandalicznie mało. Ale wypada się cieszyć, że w ogóle tylu osobom chciało się to obejrzeć.
Przyznajmy, w sieci każdego wieczoru jest ogromna ilość propozycji wartych obejrzenia.
Poza tym przez najbliższe pół roku obejrzy nas pewnie kilka setek widzów w miesiącu, zatem efekt będzie taki, jak w przypadku całej mojej działalności artystycznej: kilka tysięcy zainteresowanych.
Jest dobrze, niech tak zostanie.
5
Tak wybrzmiał przedostatni akord dość smutnego i trudnego - dla nas wszystkich! - roku 2020.

Pozostaje mi życzyć Państwu zwyczajnego, może wcale nie jakiegoś rewelacyjnego, ale choćby tylko NORMALNEGO roku kolejnego 2021.
Już samo to byłoby PIĘKNE!!

A jeśli jeszcze będziemy zdrowi, bogaci i szczęśliwi,... to byłoby wręcz znakomicie, cudownie, wspaniale.

boze narodzenie 2020Niech Was Pan błogosławi i strzeże!! 

Paweł Orkisz
22 grudnia 2020
foto: Dawid Pyttel - dziękujemy!

Poprzedni artykuł
rok 2020, rok 2019, rok 2018rok 2017rok 2016rok 2015
rok 2014,rok 2013rok 2012rok 2011rok 2010rok 2009