W drugą niedzielę kwietnia gościliśmy, razem z Piotrem Bzowskim, we Włocławku, pięknie położonym nad Wisłą.
Centrum Kultury Browar B leży blisko bulwarów wiślanych, więc pospacerowaliśmy trochę nimi, w jasnym słońcu, przy pięknej i bardzo orzeźwiającej pogodzie. Wiosna. Jeden z Gospodarzy obiektu, p. Marcin Michalski zaproponował nam do wyboru dwie sale: kameralną, albo dużą, widowiskową.
Koncert zapowiadał się znakomicie, bo miał się składać z pieśni czterech wielkich bardów (Cohen, Nohavica, Wysocki i Okudżawa) śpiewanych przez dwóch niebanalnych wykonawców: Łukasza Nowaka i mnie. A każdy z nas w towarzystwie doskonałych muzyków.

I koncert był wydarzeniem niezwykłym, pięknym, kolorowym jak... wielkanocne pisanki. Ale że bilety były drogie, jak na - niech mi to włocławianie wybaczą - prowincję kulturalną, więc publiczności było... hm, za dużo jak salę kameralną, za mało na widowiskową.
Zdecydowaliśmy się jednak zagrać na dużej, nie wiedząc jeszcze na początku jak dobrze wybraliśmy!!
bardowie 05579
Na poniższych zdjęciach możecie zobaczyć jak piękne kolory towarzyszyły naszym pieśniom. 
bardowie 05536
Zdjęcia pani Pauliny uświadomiły mi bardzo wyraźnie i prawie boleśnie tę prawdę, że duża sala, to jednak zawsze jest duża, znakomicie wyposażona i dysponująca zupełnie innymi możliwościami nagłośnieniowymi i oświetleniowymi niż kameralne, sala koncertowa.
bardowie 05626
Czemu to jest dla mnie trochę bolesne?
Bo sam należę do takich artystów... hm, za "dużych" na sale kameralne, za "małych" na widowiskowe. Najczęściej więc gram na kameralnych, nie mam możliwości ubierania swoich pieśni w barwy, kolory, kształty niemal namacalnie konkretne, chmury, dymy, obłoki. A chciałbym...
bardowie 05612
bardowie 05591
Dlatego wielką radość sprawiły mi te zdjęcia i tyle pięknych słów, komplementów pod naszym adresem, jakie usłyszałem po koncercie. Ludzie wychodzili z niego jak natchnieni, oszołomieni treściami, dźwiękami, kolorami i ciepłem tego wieczoru.
bardowie 05670
Dlatego tęsknię już, już chciałbym tam wracać, do Włocławka, nad tę Wisłę, do tego pięknego budynku, do tych serdecznych, skromnych, ale tak niezwykłych Gospodarzy, do tej oprawy z kolorów i mgieł-zamyśleń, grać kolejny taki WIOSENNY koncert, albo jeszcze piękniejszy Koncert. Chętnie z tym samym Łukaszem Nowakiem i jego muzykami...

Pewnie jeszcze nie raz publiczność wstawać będzie po naszych koncertach.
bardowie 05695
Tym razem jednak część tych braw my-wykonawcy chętnie przekazujemy w kierunku aranżera oświetlenia i operatora świateł tamtego wiosennego dnia. :-))) 

Paweł Orkisz
20.04.2019
foto: Paulina Szpetkowska (© Centrum Kultury Browar B)

Poprzedni artykuł
rok 2019, rok 2018rok 2017rok 2016rok 2015rok 2014 
rok 2013rok 2012rok 2011rok 2010rok 2009