Jaworzno MBP 7.11.17 - Pieśni Bułata Okudżawy
Fotografie pochodzą z niedawnego naszego koncertu w bibliotece w Jaworznie (7.11.17). Dostajemy dużo różnych fotek, ale te, zrobione przez Olka Turę, są naprawdę znakomite. Ujęcia ciekawe, plany ładnie posegregowane, uchwycone ciekawe momenty... (Więcej na portalu www.mojejaworzno.pl).

Właśnie sobie uświadomiłem, że od lat nieustannie strzelam sobie w stopę i to przez Was, przez moich drogich fanów, którzy, przyznaję, czasami mnie rozpieszczacie.
Chodzi konkretnie o nieobecność moich piosenek w internecie, zwłaszcza na youtubie, czyli filmików z moimi wykonaniami najważniejszych moich pieśni. W ogóle ich nie ma! Nie ma i już.

Przecież wiadomo, że ja sam za najważniejsze moje utwory uważam pieśni poważne, o tematyce niepodległościowej i religijnej. Czyli program "Nie zginęła póki my" plus "Ballady Kolędowe" i "Oto jestem". A tych pieśni w wersji wzbogaconej o obraz nie ma w internecie.
Oczywiście, chodzi mi o moje, koncertowe, dobre wykonania. Np. "Potrzebny mit" jest, ale z dalekiej Szprotawy, zaśpiewany na tamtejszym rynku, nawet chyba bez mojej gitary. Znalazłem się tam przypadkiem, wziąłem czyjąś gitarę, zaśpiewałem...
"Będziemy się radować" też jest, ale... śpiewa jakaś młodzież, podczas jakiegoś przeglądu. Podobnie zresztą jak "Wyruszali chłopcy". A moich wykonań nie ma. Nagrania audio - są, filmików - nie ma.A przecież sam najczęściej szukam różnych piosenek właśnie na youtube.pl!!
Jak to się mogło stać, że przeoczyłem tak ważny kanał dystrybucyjny, ba, w tej chwili chyba najważniejszy!?
Oczywiście, znam odpowiedź: - To Wasza wina! :-))))))

Po prostu od wielu lat sami wrzucacie do jutiuba moje utwory, w różnych opracowaniach; a to moje koncerty kurantowe, a to utwory z moich płyt opatrzone fotografiami przyrody, a kiedyś dawniej jeszcze ładne nagrania z festiwalu "Ballady Europy", którego ostatnio nie ma. Sami, beze mnie, nawet najczęściej nie pytając. No i się porobiło, bo byłem przekonany, że wszystko tam jest. Naprawdę jest na YT chyba kilka tysięcy moich nagrań.
Co z tego, kiedy nie ma najważniejszych, moim zdaniem, moich piosenek? Wniosek jest jeden: albo muszę w najbliższych miesiącach za to się sam zabrać, albo może to, co ja uważam za najważniejszą część mojej twórczości dla Was najważniejsze nie jest.
Przecież dla nas, pieśniarzy, których praktycznie nie ma w radio, ani w telewizji, obecność w sieci jest najważniejsza. I to pełna obecność, a nie tylko przypadkowa, byle jaka. Ogólnie staram się dbać o to, co po mnie zostanie. Dbam np. o staranną edycje moich płyt.
A tu takie zaniedbanie.
A najśmieszniejsze, ze wpadłem na to dopiero dzisiaj, kiedy uświadomiłem sobie wagę problemu.

Jaworzno MBP 7.11.17 - Pieśni Bułata Okudżawy
Nie przypuszczałem, że po zmroku przeszklona ściana za nami da taki ładny efekt scenograficzny!

Tak, czy siak, chcę spróbować jednak Was przekonać do poważniejszej części mojej twórczości. W tym celu jednak bardzo przydałaby mi się Wasza pomoc. W grę wchodzą trzy rodzaje pomocy:
1. może ktoś spróbuje nakręcić jakiś autorski videoklip do moich poważnych piosenek?
2. może ktoś pomoże mi przejrzeć dziesiątki moich płyt, które dostaję od Was w jakiś czas po koncertach i obrobić to jakimś programem do cięcia, montowania filmików i ew. nałożenia napisów na obraz
3. sam chyba też powinienem zadbać o dobre nagrania koncertowe tych pieśni, ale ktoś to musi nagrać
4. wreszcie trzeba założyć własny kanał na YT

Nie mam w tej chwili możliwości za wszystko zapłacić, bo się utopię finansowo. Nie mam też tyle czasu, żeby to ogarnąć. 
Czy ktoś z Was chciałby mi w tej pracy pomóc? - Proszę o maile.

Paweł Orkisz
Kraków, 11 listopada 2017 

foto: Aleksander Tura (redaktor portalu www.mojejaworzno.pl)

Jaworzno MBP 7.11.17 - Pieśni Bułata Okudżawy
O płyty zadbałem, a o internet... szkoda gadać!

rok 2017rok 2016rok 2015rok 2014
rok 2013rok 2012rok 2011rok 2010
rok 2009