Tuchola maj17Rzadko bywam na północy Polski, dlatego z radością informuję, że wkrótce zagram w Tucholi, w tamtejszym ośrodku kultury, koncert złożony z dobrych, ciepłych i słonecznych ballad.
"Złote ballady". Zaśpiewamy dla wszystkich matek, bo to Dzień Matki.
26 maja 2017

Zapraszamy osoby samotne.
Zapraszamy miłośników pieśni Cohena.
Wspomnimy 20 rocznicę odejścia Bułata Okudżawy

Zapraszam szczególnie serdecznie tych, którzy mogliby dojechać z dalszych okolic, z Kaszub, z Torunia, z Tczewa, nawet z Trójmiasta! Tak czy siak, pod koniec maja będziecie mieli Państwo do nas bliżej niż do Krakowa!
Pogoda ma być znakomita, słoneczna, więc i dojazd może być bardzo miły...

Przy okazji jedna ważna uwaga.
Chyba jesteśmy w szczycie naszych witalnych i artystycznych możliwości.
Apogeum.

Od jakiegoś pół roku każdy nasz koncert to dla mnie samego uczta, a wierzcie mi, jestem wybredny. Wobec siebie bardzo krytyczny.

Nie wiem jak to się dzieje, ale to jakiś kosmos jest z tym naszym aktualnym śpiewaniem, muzykowaniem.
Czy to dlatego, że Miszczyk i Bzowski są w apogeum swojego muzycznego kunsztu? Czy to ja tak raduję się barwą i siłą mojego głosu (pamiętam, że kilku kolegów z branży koło 60-tki już głównie chrypiało)? A może po prostu lata wspólnego grania sprawiły, że zaczynamy się bawić każdym z granych utworów i procentuje doświadczenie?
Naprawdę często zdarzają nam się takie koncerty, że..., no, mucha nie kuca! - Perełeczki, truskaweczki, cymes, no, miód..., na skołatane serca naszej publiczności.
Oczywiście, trzeba lubić ten gatunek, mądrej i zadumanej, ale i roztańczonej słowami i dźwiękami ballady. Ale takim właśnie artystą zawsze chciałem być, tak właśnie śpiewać, tak właśnie wzruszać i dotykać serca. I naprawdę, mniej ważne, że słuchają nas dziesiątki, lub setki ludzi, a nie tysiące.
15 strzelceopolskie
Słyszymy np. po koncercie: - To chyba był najlepszy koncert, na którym byłem od wielu lat.
Albo po wysłuchaniu naszej płyty: - JESTEM ZACHWYCONY. WYKONANIE I GŁOS WSPANIAŁY. OSOBY TOWARZYSZĄCE TEŻ DOSKONAŁE. ROTMISTRZE, JAK I CIURY. SAMYCH SUKCESÓW ŻYCZĘ. M.J.

Albo: - "Drogi Pawle,
Bardzo dziękuję za przesyłkę. Miałam wczoraj wyjątkową ucztę i to nie z racji ilości pączków, których zjedzenia nie potrafiłam sobie odmówić, ale za sprawą cudownych utworów, z którymi miałam wielką przyjemność spędzić wczorajszy wieczór. 
Kiedy przeczytałam teksty utworów na Twojej stronie, pomyślałam z zaciekawieniem: jak można wyśpiewać bajeczne opowiadanie o Guciu? Teraz już wiem, że taki Mistrz przekazu jak Paweł Orkisz potrafi zaśpiewać absolutnie wszystko, i to jak! Płyta jest wyjątkowa; - taka bardzo naturalna, otwarta, po prostu taka Orkiszowa. Porusza umysł i serce. Bardzo wymowna, napawająca refleksją treść, tak pięknie muzycznie oprawiona i tak pięknie podana, że trudno się nasycić słuchaniem.
Etui z Twoim komentarzem i zdjęciami, książeczka z wypowiedziami muzyków, którzy prostymi słowami wyrażają wielką mądrość, są wspaniałym dopełnieniem całości. To wszystko jest takie prawdziwe.
Serdecznie dziękuję i pozdrawiam - Ala"

Było i tak, po jednym z naszych niedawnych koncertów w Kurantach: - 
"Panie Pawle, Charyzmatyczny Balladowy Bardzie!
Zawiły bieg zdarzeń zaprowadził mnie wczoraj na Wasz koncert, który do tej chwili gra w mojej (trochę muzycznej) duszy.
Jeszcze raz pragnę wyrazić swój zachwyt i podziw dla Pana niezwykłej wrażliwości, wyczulenia na piękno i wspaniałego, charyzmatycznego talentu jego tworzenia, a także emanującej blaskiem i ciepłem nadzwyczajnej zyczliwości dla ludzi i dla świata.
Niech Łaska posiadania tego Daru towarzyszy Panu do końca, aby Pan mógł brać do nieba swoich słuchaczy, tak jak uczynił Pan to wczoraj :-) ! Najserdeczniej pozdrawiam Pana i Pana Bliskich,
Roma Kloch"

A jeden z moich znajomych, do niedawna prezes bardzo dużej spółki giełdowej, właśnie do mnie napisał: - "...Jakoś kiedy pomyślę o Tobie, zaczyna mi się włączać melodia: zapatrzyłem się na życie, życie takie cudne..."
I o to właśnie chodzi!
Żeby na Waszych obliczach pojawiał się uśmiech, kiedy sobie o mnie i o moich pieśniach pomyślicie.
Żeby Wam się chciało żyć! Życiem się cieszyć...
16 strzelceopolskie
Cóż mogę dodać? - Jesteśmy dla Was!
My, artyści - jesteśmy przecież dla Was.
Ale to jednak od Was zależy co z nami zrobicie. :-) :-) :-)

Paweł Orkisz, 29 kwietnia 2017
fotografie z niedawnego koncertu w Strzelcach Opolskich: Waldemar Burcek (Foto Studio Hexa)

 

Poprzedni artykuł
rok
2017, rok 2016, rok 2015, rok 2014
rok 2013, rok 2012, rok 2011, rok 2010,
rok 2009