KrakowPiaski z gory
Kolędowaliśmy w Boże Narodzenie w krakowskim kościele
Matki Bożej Różańcowej, na Piaskach Nowych.  Ładny, jasny, świeży kościół... Mały żłobek z prawej strony, a po lewej Matka Boża Nieustającej Pomocy, czyli moja Matuchna .

Wiadomo było, że nie będzie dużo ludzi, bo ten dzień jest w naszej, krakowskiej tradycji dniem spędzanym w domu, wśród najbliższych. Zresztą ja sam bardziej szczegółowe zaproszenie w tym miejscu wystosowałem dopiero w przeddzień koncertu. Chciałem go zaadresować bardziej do ludzi samotnych, nie chciałem Wam zmieniać Waszych świątecznych planów.
Ale jakieś 140-180 osób jednak było. To niemało. Na przyszły rok zapowiemy taki koncert z większym wyprzedzeniem, bo mnie się spodobało takie spędzenie jednego z dni Bożego Narodzenia, choć pewnie lepszy byłby dzień drugi...
Upewnię się tylko jak zareagowały rodziny moich kolegów z zespołu, bo a nuż się okaże, że od jutra... mieszkamy wszyscy pod mostem Dębnickim?
Mrugnięcie
Dostałem zdjęcia z koncertu, autorstwa Jerzego Klasy, więc się z Wami dzielę.
Najpierw panorama zespołu...
KR panorama

weronika2Nie widać tylko chórku.
Chórek jako taki złożony był z jednej osoby, a w zasadzie z jednej, ale podwójnej, stojącej jeszcze bardziej na prawo..., tuż przed żłóbkiem.
Przyznacie, że moja córka, Weronika, ładnie wygląda w ciąży...

Będzie to dla mnie o tyle niezapomniany koncert, że jeśli założyć, że dzieci w brzuszku Mamy robią wszystko razem z nią, to maleńka Emilka pierwszy raz wystąpiła publicznie z Dziadkiem :-)))))))))

A śpiewaliśmy tak w ogóle na 4 głosy: ja, Natalia (przy wiolonczeli), Piotrek Bzowski i Weronika (z niewidoczną jeszcze Emilką).

milenka z zespolem
Widoczna za to była inna dziewczynka, Milenka, która wcale nie bała się usiąść przed nami i razem z nami "koncertować"... Wypatrzyłem ją, jak spaceruje ze swoją gitarką po kościele, kuca sobie gdzieś niedaleko nas i próbuje mnie naśladować.

Prawą rączką trącała struny, lewą zmieniała coś na gryfie i co chwila ukradkiem podgladała mnie, co też ja robię na swojej gitarze... Była przy tym bardzo cicha, grzeczna i wcale nie przeszkadzała.

Milenka ma ze mną i z Piotrem B. jeszcze inne, ładne zdjęcie, z którego wynika, że się prawie w ogóle nie boi... Dopiero po koncercie się okazało, że to jest wnuczka przyjaciół naszego domu, pp. Kochańskich, od dziecka słuchająca moich "Ballad kolędowych", czyli już doskonale oswojona z brzmieniem mojego głosu i dźwiękami tych utworów.
To czego niby miała się bać?
No, chyba, że nagle jakiś duży pan pochyli się nad nią, wtedy może troszkę...

po nad milenka
Na pewno znakomicie wypadła gra tria smyczkowego, w składzie: Agata Front...

agata front

Szymon Strzelec...

szymon strzelec

natalia z wiolonczela
i Natalia Orkisz, która to wszystko zaaranżowała, na trio smyczkowe właśnie.

Gwoli ścisłości trzeba dodać, że starała się przy tym jak najbardziej zbliżyć do oryginalnego nagrania partii skrzypiec, wymyślonej 22 lata temu przez ś.p. Józka Kanieckiego i partii akordeonu, opracowanej przez Wiesława Wódkiewicza.
To byli dwaj wielcy nieobecni tego naszego koncertu.

Nie wszystkie utwory zagraliśmy podobnie jak na tamtej płycie, bo np. "Sen z trzema królami" utrzymany był w stylistyce baśni wschodnich, "Dziś z radością wszyscy śpiewajmy" - bardziej wyraźnego rock'n'rolla, a "Hosanna i gloryja" - stała się takim hip-hopowym gospelem.

Ale było pięknie i miło...
Stąd nasze uśmiechy.

zespol pawla2

po1

No i miłe podziękowania Gospodarza tej parafii, ks. Ireneusza Okarmusa.
To mądry i dzielny kapłan. Mam nadzieję, że spotkanie z nami zapamiętają na dłużej zarówno Jego parafianie, jak i On sam.
Szczęść Wam Boże!

podziekowanie ks. okarmusa
* * *
W tym tygodniu jeszcze trzy razy zakolędujemy, w tym dwa razy w Kurantach, więc jeśli ktoś z Was się uprze, to do nas dołączy.
W czwartek spotkamy się z przyjaciółmi i znajomymi pp. Rabiarzów w Czchowie, a potem już skończy się ten rok.
Dobry, jesienią nawet zaskakujący i piękny rok...

zbiorowe trio

Zapraszamy!

Paweł Orkisz
Kraków, 26 grudnia 2011
foto: Jerzy Klasa

Poprzednio pisałem:

rok 2016, rok 2015, rok 2014, rok 2013,
rok 2012, rok 2011, rok 2010, rok 2009