kuranty.po pyta.maleW najbliższy piątek, 17 grudnia o godz. 19.30, w Kurantach zagram "Ballady zimowe" w towarzystwie Piotra Bzowskiego (flet, gitara). Będzie to znakomita okazja, żeby sobie po prostu pośpiewać znane i popularne ballady o zimie, chłodzie, mrozie, lodzie... i wszystkim co z tego wynika.
Od dawna myślałem, że mógłbym w tym miejscu podawać Państwu repertuar koncertowy, a Państwo możecie wydrukować sobie teksty, ew. przynieść ze sobą na koncert jakieś śpiewniki.

Podaję więc spis piosenek, które zaśpiewam w piątek:

1.  PastorałkaPastorałko nieś się biała...- A.Sikorowski
2. Na Nowy Rok - Siedzę, kiedy słońce lśni...- J. Filar
3. Nowy Rok się przecież zbliża - A.Sikorowski
4. Zimowa podróż - E. Gaworska
5. Bo to zima, tak to ona - M. Slopek
6. Śni się lasom las - Leśmian, Drąg
7. Ptakom na drzewach... - W. Chyliński
8. Ech muzyka, muzyka - Gałczyński, Drąg
9. Włóczyperon - J. Filar
a z mojego stałego repertuaru:
10. Gdzieś na serca dnie - Cohen
11. A.S. Puszkin - Okudżawa
12. Gdy zamieć wyje -
Okudżawa
13. Obława - Wysocki
14. I oto znikło drżenie rąk
- Wysocki
15. Pożegnanie z górami - Wysocki
16. Zima w Wierchomli - Orkisz
17. Pastorałka z wiatrem
- Orkisz
18. W małym żłóbku się narodzi - Orkisz

w rezerwie zostaną: Serce na śniegu, Ballada o oceanie, Dróżnik, Od Turbacza, (Zobacz Anno), Kolęda Waligórskiego, (Najlepsze te małe kina), Błękitny prochowiec...
* * *

kuranty.po pyta.maleOtwieram dzisiaj rano internet, zaglądam na wp.pl, żeby zobaczyć co się dzieje w świecie. Co jest wiadomością dnia?
"74-letni dominikanin o. Ludwik Wiśniewski, legendarny duszpasterz akademicki w czasach PRL, napisał do nuncjusza abp. Celestina Migliore, że polski Episkopat jest rozbity, a połowa duchowieństwa jest zarażona ksenofobią, informuje "Gazeta Wyborcza".
Ojciec Wiśniewski opisuje "gorszący podział w polskim Episkopacie". Popierane są "inicjatywy i dzieła formalnie katolickie, a w rzeczywistości pogańskie, bo jątrzące i dzielące społeczeństwo i Kościół". Część biskupów publikuje w "Naszym Dzienniku", w którym "roi się od oszczerstw". Niektórzy biskupi poparli "nieracjonalny protest" tzw. obrońców krzyża przed Pałacem Prezydenckim, przyczyniając się do rozbicia społeczeństwa. Połowa księży jest "zarażona ksenofobią i nacjonalizmem", a bardzo wielu kapłanów "zatraciło granice między ewangelią a polityką".
Itd.
Gdyby ktoś nie wierzył, proszę sprawdzić.
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1371,title,Gorszacy-podzial-w-polskim-Episkopacie,wid,12944341,wiadomosc.html

No to ja mam kilka pytań.
1.  Skąd GW - a za nią PAP - zna treść listu 74-letniego dominikanina do nuncjusza abp. Celestina Migliore? Czy to był list otwarty?
2. W Polsce jest pewnie ponad 10 tys. kapłanów i zakonników. Każdy z nich ma jakieś poglądy polityczne, którymi się dzieli przy różnych okazjach. No to dlaczego, do cholery, ktoś mnie epatuje informacją o tym, co na jakikolwiek temat uważa akurat ten, a nie inny dominikanin?
3. Czy akurat 74-letni dominikanin wie najlepiej co się dzieje w polskim Episkopacie? Przecież zakony to zamknięte enklawy i mają własną hierarchię z generałem w Rzymie.
4. List ponoć jest z września, to dlaczego drukują go akurat teraz, przed Świętami?
* * *
Czy
człowiek - jeśli jest katolikiem - już nie może sobie spokojnie wypić porannej kawy i zobaczyć co się dzieje na świecie, żeby go ktoś nie opluł jakąś cholerną i bezczelną manipulacją?

Dokąd to zmierza?
Pytam poważnie: Czy moje wnuki, jeśli będą katolikami, będą zamykane w rezerwatach, wykluczane z życia publicznego, napiętnowane, prześladowane?

Brrr... Zimno.

Kraków, 15 grudnia 2010

Poprzednio pisałem:
rok 2016, rok 2015, rok 2014, rok 2013,
rok 2012, rok 2011, rok 2010, rok 2009