01 las szepcze o wolnosci 2014 Internet

Motywem przewodnim tego koncertu jest współzależność, koincydencja, wzajemna relacja dwóch słów zawartych w tytule: las i wolność. Czy las i wolność człowieka mają jakiś związek, czy widać go w piosenkach?

Chodzi o podkreślenie szczególnej roli, jaką dla wolności człowieka, dla jego poczucia niezależności i swobody miał zawsze las. W lesie się człowiek chronił przed wrogiem, przed niesprawiedliwością, do lasu uciekał, kiedy czuł zagrożenie.
Z drugiej strony właśnie ten las ma prawo oczekiwać ze strony człowieka szczególnej troski, dbałości, pielęgnacji. Właśnie dlatego, żeby i w przyszłości mógł stanowić dla przyszłych ludzi enklawę spokoju, żeby mógł być potencjalnym miejscem ucieczki, tymczasowym schronieniem, czasowym domem.

Dlaczego w Szczawie?
Szczawa jest szczególnym miejscem na mapie Małopolski. Tu zawsze była wolność, w czasie II wojny światowej Niemcy bali się tutaj zaglądać, bo w okolicznych lasach działali partyzanci.
W 1944 roku tutaj utworzono jeden z czterech batalionów 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK, sformowany głównie na bazie istniejącego oddziału partyzanckiego "Wilk" oraz OP "Sobel" ppor. Jana Tokarczyka. Cały Pułk liczył na dzień 31.10.1944 ponad 1060 osób.
Tutaj kwaterował także specjalny oddział tego pułku, Komórka Odbioru Zrzutów o kryptonimie PP, nazywana potocznie przez żołnierzy "Pelikanami", która zajmowała się utrzymywaniem łączności z bazą we Włoszech oraz techniczną stroną przyjmowania zrzutów. W skład komórki PP wchodziło 2 oficerów, personel obsługi radiostacji, oraz 8 ludzi osłony bezpośredniej.
Tradycje te są do dzisiaj żywe. W Szczawie znajduje się Muzeum 1 PSP AK, tutaj stoi pomnik poświęcony Żołnierzom 1-go PSP AK i Członkom Ruchu Oporu, Mieszkańcom Okolicznych Wiosek. Co roku, w pierwszą niedzielę po 15 sierpnia, obok starego drewnianego kościółka w Szczawie odbywają się uroczystości Odpustu Partyzanckiego, a przy pomniku 1 PSP AK apel poległych. Imię 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej noszą Szkoła Podstawowa nr 1 i Gimnazjum w Szczawie.

W koncercie "Las szepcze o wolności" wystąpią:

1. Dzieci i młodzież ze Szczawy, pracujące pod kierunkiem Pawła Orkisza w Studio Piosenki, utworzonym dzięki dofinansowaniu z FIO.
Wystąpią m.in. Klaudia i Justyna Opyd, Ewena Syjut, Patrycja Więcławek, Paweł Wysowski i najmłodsza, Weronika Kądziołka.

2. Jerzy Stachurski - leśnik, wieloletni leśniczy i nadleśniczy, m.in. Dyrektor Zakładu Hodowli Żubra w Puszczy Boreckiej na Mazurach.
Pan Jerzy od lat pisze piosenki własne, komponuje muzykę do wierszy swoich kolegów - leśników, występuje na przeglądach, nagrywa, m.in. jest autorem wiekszości tekstów i kompozycji z CD "Kolęda Leśna", która ukazała się w 2012 roku.

3. Paweł Orkisz z zespołem, pomysłodawca i dyrektor artystyczny koncertu.

Krakowski pieśniarz i balladzista poświęcił tematyce wolności człowieka i staraniom o niepodległość po 1981 roku przynajmniej dwie autorskie płyty: "Komentarz" (z roku 1983) i "Nie zginęła póki my" (1984). Jest także dyrektorem artystycznym festiwalu "Ballady Europy", w trakcie którego publiczność poznaje ballady różnych krajów europejskich. Podczas tego koncertu w Szczawie obiecał zaśpiewać m.in. piękną balladę "Moja wolności" Georgesa Moustaki'ego, w tłumaczeniu Jonasza Kofty.

4. Jan Pietrzak - przedstawiać nie trzeba, bo to jedna z największych postaci w historii polskiego kabaretu i estrady, lider warszawskiej sceny "Pod Egidą". Występował w wielu filmach, m.in. w legendarnym "Sami swoi" Sylwestra Chęcińskiego.

Jest autorem pieśni, która brzmi w uszach Polaków jak hymn: "Żeby Polska była Polską" i wielu innych, wspaniałych i mądrych piosenek, takich jak choćby "Nadzieja".

Spieszcie się słuchać bardów, tak szybko odchodzą...

Paweł Orkisz, 14 sierpnia 2014

PS. Jesienią ub. roku wymyśliłem tę właśnie nową ideę, nowy pomysł na fajny koncert i temat może nawet nowego festiwalu. Zrobiłem to na prośbę Tomka Kucharskiego ze Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Rozwoju Szczawy. Miałem nadzieje, że w organizację tego przedsięwzięcia uda mi się włączyć Lasy Państwowe i całe środowisko leśników. W tym roku nie zdążyliśmy, a w przyszłym... zobaczymy. Podobno na razie ktoś wkłada kij w szprychy, bo... zaprosiliśmy Pietrzaka, a ten jest politycznie niepoprawny. Mnie jednak polityka zupełnie nie interesuje, przynajmniej zawodowo, bo prywatnie każdy z nas jakieś poglądy ma.
Pieśń jest najważniejsza! Ważniejsza niż to co dziś i to co jutro. Pieśni przetrwają wieki!

Poprzedni artykuł

 

rok 2014rok 2013, rok 2012,  
rok 2011rok 2010, rok 2009