1-szeliniak-listopad-2014-1000x360-1416433039
Pani Teresa Podgórska zamieściła
na portalu www.dzienniklesny.pl obszerną relację z oficjalnej części mojej listopadowej wyprawy w Bory Dolnośląskie. Może i dla Was będzie to ciekawe?
* * *

"W dniach 9-11.2014 r. w gościnnej leśniczówce Państwa Stachurskich w Borach Dolnośląskich odbyło się wyjątkowe spotkanie z okazji Dnia Niepodległości. Pomysł zrodził się latem.

Na zlocie uczestników leśnego forum gościem honorowym był Paweł Orkisz – bard z Krakowa. Przez kilka dni w Radocynie odbywało się wielkie wspólne śpiewanie. 

Następnie Jurek Stachurski został zaproszony przez Pawła na koncert „Las szepcze o wolności”, który odbył się w 16 sierpnia 2014 r. w Szczawie. Jak możemy przeczytać na stronie Pawła Orkisza (www.orkisz.pl):
„Motywem przewodnim tego koncertu była współzależność, koincydencja, wzajemna relacja dwóch słów zawartych w tytule: las i wolność. Czy las i wolność człowieka mają jakiś związek, czy widać go w piosenkach?
Chodziło o podkreślenie szczególnej roli, jaką dla wolności człowieka, dla jego poczucia niezależności i swobody miał zawsze las. W lesie się człowiek chronił przed wrogiem, przed niesprawiedliwością, do lasu uciekał, kiedy czuł zagrożenie.
Z drugiej strony właśnie ten las ma prawo oczekiwać ze strony człowieka szczególnej troski, dbałości, pielęgnacji. Właśnie dlatego, żeby i w przyszłości mógł stanowić dla przyszłych ludzi enklawę spokoju, żeby mógł być potencjalnym miejscem ucieczki, tymczasowym schronieniem, czasowym domem.” (więcej >>>)

Wówczas zrodził się pomysł aby spotkać się w gronie leśnych przyjaciół z okazji Święta Niepodległości.

Do leśniczówki położonej w Borach Dolnośląskich przybyli przyjaciele Jurka z różnych stron Polski (Beskid Żywiecki, Bydgoszcz, Dolny Śląsk), a nawet z zagranicy (Francja). (...) W niedzielny wieczór śpiewacy się rozgrzewali. W poniedziałek goście mieli okazję zwiedzić najbliższą okolicę. Niektórzy udali się do pobliskiego Bolesławca, a Paweł Orkisz odbył wycieczkę do lasu – odwiedził dęba Chrobrego i Buczynę Szprotawską.

Po południu leśniczówka zapełniła się gośćmi. Na ten szczególny koncert przybyło ponad 30 osób – przyjaciół gospodarzy, a gośćmi honorowymi byli Burmistrz Szprotawy pan Józef Rubacha z żoną i Przewodniczący Rady Miasta Andrzej Skawiński z żoną.
Koncert rozpoczął Jurek śpiewając swoje utwory, ale też został poproszony o wykonanie kilku leśnych kolęd (wszak okres przedświąteczny). Oczywiście towarzyszyli mu niektórzy członkowie jego leśnego zespołu „Zielono mi”: Kamila Sońta (skrzypce), Agnieszka Sońta (akordeon) Piotr Chmielewski (gitara), Wojtek Jamrozik (gitara), Tomasz Stanisławski (klawisze) oraz Jola Kisielewicz (śpiew).
Po tym wystąpieniu zgromadzonych czekała niespodzianka – uczta kulinarna! Przy dźwiękach rogów myśliwskich, odegranych przez siostry Sońta: Kamilę i Agnieszkę został wniesiony upieczony dzik. Ten dzik to sztandarowa potrawa Państwa Stachurskich, za którą otrzymali nagrody na konkursach kulinarnych.

Paweł-OrkiszPo tej uczcie czekała kolejna – wystąpił Paweł Orkisz. Jedna z piosenek powstała po pobycie w Radocynie, czym sprawił nam wielką przyjemność. Potem śpiewał własne utwory i innych poetów: Bułata Okudżawy, Władimira Wysockiego… Niezwykle ciekawe były również historyjki związane z poszczególnymi utworami. Najpierw wszyscy „grzecznie” słuchali, ale po kilku utworach nie wytrzymali i włączyli się do śpiewania. Paweł rozgrzewał amosferę ! Atmosfera zrobiła się wyjątkowo koncertowa kiedy Tomek Stanisławski zaczął towaryszyć Pawłowi na klawiszach. Początkowo bardzo nieśmiało, ale kiedy zobaczył jego akceptację to już odważnie akompaniował gitarze. Było wspaniale. Paweł ma tak bogaty repertuar i tak pięknie i z zaangażowaniem śpiewa swoją poezję i interpretuje innych poetów, że można tak słuchać i słuchać. Po zakończeniu zebrał gromkie brawa i podziękowania.   Również Tomek zebrał gratulacje i wyrazy uznania, szczególnie, że jego udział był spontaniczny, bez wcześniejszego przygotowania.

Jedna z pieśni Pawła Orkisza, Modlitwa o powrót.

Po zakończeniu koncertu Burmistrz Szprotawy zaprosił Pawła Orkisza i grupę leśnych muzyków na obchody Dnia Niepodległości do Szprotawy.

Ale to nie był jeszcze koniec tego wyjątkowego dnia. W leśniczówce nastąpiło śpiewanie pieśni patriotycznych: „Młode orły”, „Marsz Polonii”, „Rozkwitały pęki białych róż” i wiele innych … co rusz ktoś przypominał inną pieśń. Wspólne śpiewanie trwało jeszcze sporo po północy.

We wtorek część gości wróciła do domów, a grupa muzyków w silnym składzie udała się pod Ratusz do Szprotawy. Tam w grupie zgromadzonych mieszkańców obchodzono uroczyście Dzień Niepodległości, zorganizowany przez Komendę Hufca Harcerskiego ze Szprotawy. Paweł zaśpiewał dwie pieśni „Potrzebny mit” i ”Młode orły”. Następnie zaprosił leśną ekipę i burmistrza do odśpiewania pieśni „Marsz Polonii”, po tym odbyło się wspólne śpiewanie z harcerzami przy ognisku.

relacja: Teresa Podgórska

* * *

Kraków, 25 listopada 2014

Poprzedni artykuł
rok 2014rok 2013, rok 2012,  
rok 2011rok 2010, rok 2009